Welcome to the National Transport Library Catalogue

Normal view MARC view

Socioekonomiska indata till transportmodeller : metodutveckling på kort sikt redaktör: Anderstig, Christer ; redaktör: Lagnerö, Martin ; redaktör: Almström, Peter ; redaktör: Rosenqvist, Erik

By: Contributor(s): Publication details: Stockholm WSP Analys & Strategi, 2014Description: 79 sSubject(s): Online resources: Abstract: I en rapport på uppdrag av Trafikverket, som färdigställdes i januari 2013, diskuterades erfarenheter från de metoder som tillämpas för att ta fram indata till trafik-prognoser. I rapporten beskrivs styrkor och svagheter med nuvarande metoder, vid en värdering utifrån både teoretiska och praktiska utgångspunkter. Mot denna bak-grund pekades på ett antal punkter där metoderna i olika avseenden skulle kunna utvecklas och förbättras. Dessa förslag har därefter legat till grund för två av Trafikverket finansierade FUD-uppdrag, ”Socioekonomiska indata till transportmodeller, metodutveckling på kort sikt” (TRV 2014/ 33331) och ”Förstudie utveckling av metod och verktyg för framtag av nedbruten socioekonomisk indata” (TRV 2014/29249). Syftet med föreliggande rapport är att slutredovisa det första FUD-uppdraget, om metodutveckling på kort sikt. Detta inledande kapitel börjar med att beskriva bak-grund och vissa förutsättningar för arbetet med att ta fram indata till trafikprognoser.
Item type: Reports, conferences, monographs
No physical items for this record

I en rapport på uppdrag av Trafikverket, som färdigställdes i januari 2013, diskuterades erfarenheter från de metoder som tillämpas för att ta fram indata till trafik-prognoser. I rapporten beskrivs styrkor och svagheter med nuvarande metoder, vid en värdering utifrån både teoretiska och praktiska utgångspunkter. Mot denna bak-grund pekades på ett antal punkter där metoderna i olika avseenden skulle kunna utvecklas och förbättras. Dessa förslag har därefter legat till grund för två av Trafikverket finansierade FUD-uppdrag, ”Socioekonomiska indata till transportmodeller, metodutveckling på kort sikt” (TRV 2014/ 33331) och ”Förstudie utveckling av metod och verktyg för framtag av nedbruten socioekonomisk indata” (TRV 2014/29249). Syftet med föreliggande rapport är att slutredovisa det första FUD-uppdraget, om metodutveckling på kort sikt. Detta inledande kapitel börjar med att beskriva bak-grund och vissa förutsättningar för arbetet med att ta fram indata till trafikprognoser.