Welcome to the National Transport Library Catalogue

Normal view MARC view

Åtgärdsvalsstudie för transportsystemet i norra Västmanland : för att möjliggöra gruvbrytning i norra Västmanland

By: Contributor(s): Series: Publikation ; 2016:085Publication details: Borlänge : Trafikverket, 2013; Länsstyrelsen i Västmanlands län, ; Vectura, Description: 266 sISBN:
  • 9789174679724
Subject(s): Online resources: Abstract: Gruvnäringen har intresse av att starta gruvbrytning i Norberg och Skinnskatteberg i norra Västmanland. Gruvbrytning kommer att innebära nya arbetstillfällen och en möjlighet till ökad inflyttning till de berörda kommunerna och kranskommunerna. Förutom tillgång till bostäder och arbetskraft med rätt kompetens krävs fungerande infrastruktur som kan hantera såväl gods- som persontransporter till och från Skinnskatteberg och Norberg och kommunerna däromkring. Transportsystemet i området riskerar att inte kunna möta detta transportbehov. Gruvbrytning bedöms starta år 2020. Utgångspunkten i denna studie har varit att tre gruvor då öppnar i Norra Västmanland, två i Norberg samt en i Skinnskatteberg.
Item type: Reports, conferences, monographs
No physical items for this record

Gruvnäringen har intresse av att starta gruvbrytning i Norberg och Skinnskatteberg i norra Västmanland. Gruvbrytning kommer att innebära nya arbetstillfällen och en möjlighet till ökad inflyttning till de berörda kommunerna och kranskommunerna. Förutom tillgång till bostäder och arbetskraft med rätt kompetens krävs fungerande infrastruktur som kan hantera såväl gods- som persontransporter till och från Skinnskatteberg och Norberg och kommunerna däromkring. Transportsystemet i området riskerar att inte kunna möta detta transportbehov. Gruvbrytning bedöms starta år 2020. Utgångspunkten i denna studie har varit att tre gruvor då öppnar i Norra Västmanland, två i Norberg samt en i Skinnskatteberg.