Verifiering av mätmetoder : yttäckande mätningar med SAR
Publication details: Karlshamn : ARENA, 2017Description: 22 sSubject(s): Online resources: Summary: Inom ARENA, den svenska kunskapsplattformen för vägavgifter, har vi tidigare föreslagit satellitbaserad Syntetisk Apertur Radar (SAR) för att göra effektutvärderingsmätningar av lastbilstrafik över stora områden av Sverige. Denna nya mätmetod är mycket lovande och syftet med detta delprojekt har varit att studera hur ett urval av mätområden kan ske om man avser att genomföra trafikmätningar ur ett effektutvärderingsperspektiv. Som utgångspunkt för rapporten används resultatet från de mätningar som inom ramen för ARENA tidigare har genomförts och avrapporterats, det vill säga en serie av mätning över södra Sverige där satellitsystemet TerraSAR-X användes för att mäta trafik. Motiveringen till att använda ett satellitsystem med SAR är kostnadseffektiviteten och förmågan att mäta trafik på samma sätt över hela Sverige och dessutom under alla årets dagar oavsett väderlek. Beräkningarna för var man skall eller bör mäta baserar sig på underlag från Nationell vägdatabas (NVDB) som är Trafikverkets databas över vägnätet i Sverige. Detta underlag i form av trafikflöden har i sin tur fått utgöra ett underlag till hur satellitmätningar kan ske i olika landsändar det vill säga förmågan att observera lastbilstrafik i de aktuella områdena. Avsikten med en mätning av detta slag är att den härledda informationen ska levereras till slutanvändare vars syfte är att utvärdera effekterna av en Vägslitageskatt. I denna rapport presenteras kartor ur vilka intressanta områden ur olika aspekter kan väljas ur och inte minst var man i sådant fall skall eller bör mäta. Rapporten avslutas med ett mer teoretiskt resonemang kring hur effektiva skattningar av medeltrafik ur ett satellitperspektiv skulle kunna betraktas och i någon mening hur mätningar och den efterföljande statistiska databehandlingen därigenom blir så effektiv som möjligt.
Inom ARENA, den svenska kunskapsplattformen för vägavgifter, har vi tidigare föreslagit satellitbaserad Syntetisk Apertur Radar (SAR) för att göra effektutvärderingsmätningar av lastbilstrafik över stora områden av Sverige. Denna nya mätmetod är mycket lovande och syftet med detta delprojekt har varit att studera hur ett urval av mätområden kan ske om man avser att genomföra trafikmätningar ur ett effektutvärderingsperspektiv.
Som utgångspunkt för rapporten används resultatet från de mätningar som inom ramen för ARENA tidigare har genomförts och avrapporterats, det vill säga en serie av mätning över södra Sverige där satellitsystemet TerraSAR-X användes för att mäta trafik. Motiveringen till att använda ett satellitsystem med SAR är kostnadseffektiviteten och förmågan att mäta trafik på samma sätt över hela Sverige och dessutom under alla årets dagar oavsett väderlek.
Beräkningarna för var man skall eller bör mäta baserar sig på underlag från Nationell vägdatabas (NVDB) som är Trafikverkets databas över vägnätet i Sverige. Detta underlag i form av trafikflöden har i sin tur fått utgöra ett underlag till hur satellitmätningar kan ske i olika landsändar det vill säga förmågan att observera lastbilstrafik i de aktuella områdena.
Avsikten med en mätning av detta slag är att den härledda informationen ska levereras till slutanvändare vars syfte är att utvärdera effekterna av en Vägslitageskatt. I denna rapport presenteras kartor ur vilka intressanta områden ur olika aspekter kan väljas ur och inte minst var man i sådant fall skall eller bör mäta. Rapporten avslutas med ett mer teoretiskt resonemang kring hur effektiva skattningar av medeltrafik ur ett satellitperspektiv skulle kunna betraktas och i någon mening hur mätningar och den efterföljande statistiska databehandlingen därigenom blir så effektiv som möjligt.