Version 2 av MOCCA en modell för pendlingen över Öresund : modelluppbyggnad och manual
Publication details: uo : WSP Analys & Strategi, 2015Description: 106 sSubject(s): Online resources: Summary: Mocca är en dynamisk modell för arbetspendlingen över Öresund. Att modellen är dynamisk innebär att den ger successiva prognoser år för år från ett utgångsläge till ett givet prognosår. Mocca har använts som en delmodell för att prognostisera effekter av infrastrukturåtgärder i Öresundsregionen. Modellen i sin ursprungliga form utvecklades under åren 2008 och 2009 av WSP, med Region Skåne och Öresundsbron som beställare. I den versionen av Mocca var tillgänglighet, bostadspris- och löneskillnader prognosvariabler. Under 2013 genomfördes en validering av Mocca i ett FUD-projekt finansierat av Trafikverket. Valideringen av Mocca har visade på brister i modellens prediktionsförmåga (se diagram 1, nedan) avseende arbetsplatsbyten1. Utifrån resultatet i valideringsprojektet fanns därmed ett behov av utvecklingsarbete för Mocca. Det identifierades också behov hos Region Skåne och Trafikverket av: (1) prognoser för pendlingen på arbetsmarknaden i Öresundsregionen, (2) bättre förståelse av drivkrafterna för arbetspendlingen i regionen, (3) prognoser för gränsresande i andra regioner, och (4) förbättra kunskapen om kopplingen mellan arbetsmarknad och trafik/tillgänglighet. Utifrån dessa målsättningar har ett utvecklingsprojekt utförts som har resulterat i en ny version av Mocca.
Mocca är en dynamisk modell för arbetspendlingen över Öresund. Att modellen är dynamisk innebär att den ger successiva prognoser år för år från ett utgångsläge till ett givet prognosår. Mocca har använts som en delmodell för att prognostisera effekter av infrastrukturåtgärder i Öresundsregionen. Modellen i sin ursprungliga form utvecklades under åren 2008 och 2009 av WSP, med Region Skåne och Öresundsbron som beställare. I den versionen av Mocca var tillgänglighet, bostadspris- och löneskillnader prognosvariabler.
Under 2013 genomfördes en validering av Mocca i ett FUD-projekt finansierat av Trafikverket. Valideringen av Mocca har visade på brister i modellens prediktionsförmåga (se diagram 1, nedan) avseende arbetsplatsbyten1. Utifrån resultatet i valideringsprojektet fanns därmed ett behov av utvecklingsarbete för Mocca. Det identifierades också behov hos Region Skåne och Trafikverket av: (1) prognoser för pendlingen på arbetsmarknaden i Öresundsregionen, (2) bättre förståelse av drivkrafterna för arbetspendlingen i regionen, (3) prognoser för gränsresande i andra regioner, och (4) förbättra kunskapen om kopplingen mellan arbetsmarknad och trafik/tillgänglighet. Utifrån dessa målsättningar har ett utvecklingsprojekt utförts som har resulterat i en ny version av Mocca.