Welcome to the National Transport Library Catalogue

Normal view MARC view

Styrmedel för ett transporteffektivt samhälle : underlag till Trafikanalys uppdrag att föreslå styrmedel inför kommande klimatpolitiska handlingsplan

By: Contributor(s): Publication details: Stockholm : WSP Sverige AB, 2022Description: 89 sSubject(s): Online resources: Notes: Underlagsrapport från delprojekt till regeringsuppdraget att ta fram underlag inom transportområdet inför den kommande klimatpolitiska handlingsplanen. "Förslag som leder till transportsektorns klimatomställning" Trafikanalys. Rapport ; 2022:14 Abstract: Regeringen har gett Trafikanalys i uppdrag att inför den kommande klimatpolitiska handlingsplanen ta fram underlag med analyser och förslag som leder till transportsektorns klimatomställning. WSP har fått i uppdrag av Trafikanalys att ta fram förslag till förändrade och nya styrmedel för ett transporteffektivt samhälle som ett underlag i arbetet med regeringsuppdraget. Uppdraget omfattar nationella styrmedel inom området transporteffektivt samhälle, exklusive skatter. I regeringens direktiv till Trafikanalys beskrivs ett transporteffektivt samhälle som: ”För att etappmålet för inrikes transporter och det övergripande klimatmålet ska kunna nås behöver det svenska samhället bli mer transporteffektivt, där trafikarbetet kan minska utan att göra avkall på tillgängligheten” Ett transporteffektivt samhälle ses som centralt för att trafiktillväxt inte ska upphäva effekten av andra klimatåtgärder på transportområdet och på grund av knappheten på hållbara biodrivmedel. Viktigt är också, att ett transporteffektivt samhälle är en möjliggörare för en socialt och ekologiskt hållbar omställning för att nå klimatmålet. WSP har i arbetet valt att tolka regeringsdirektivets formulering ”utan att göra avkall på tillgängligheten” som en uppmaning att beakta tillgänglighetskonsekvenserna, inte som ett absolut hinder mot styrmedel som kan ha negativa tillgänglighetskonsekvenser. Att ge just tillgänglighetseffekterna en särställning i analysen, på det sätt som regeringens direktiv indikerar, riskerar att leda till onödig suboptimering. Regeringen torde (rimligen), genom sin formulering velat markera att man är angelägen om att undvika den samhällsekonomiska kostnad som försämrad tillgänglighet innebär.
Item type: Reports, conferences, monographs
No physical items for this record

Underlagsrapport från delprojekt till regeringsuppdraget att ta fram underlag inom transportområdet inför den kommande klimatpolitiska handlingsplanen. "Förslag som leder till transportsektorns klimatomställning" Trafikanalys. Rapport ; 2022:14

Regeringen har gett Trafikanalys i uppdrag att inför den kommande klimatpolitiska handlingsplanen ta fram underlag med analyser och förslag som leder till transportsektorns klimatomställning. WSP har fått i uppdrag av Trafikanalys att ta fram förslag till förändrade och nya styrmedel för ett transporteffektivt samhälle som ett underlag i arbetet med regeringsuppdraget. Uppdraget omfattar nationella styrmedel inom området transporteffektivt samhälle, exklusive skatter. I regeringens direktiv till Trafikanalys beskrivs ett transporteffektivt samhälle som: ”För att etappmålet för inrikes transporter och det övergripande klimatmålet ska kunna nås behöver det svenska samhället bli mer transporteffektivt, där trafikarbetet kan minska utan att göra avkall på tillgängligheten” Ett transporteffektivt samhälle ses som centralt för att trafiktillväxt inte ska upphäva effekten av andra klimatåtgärder på transportområdet och på grund av knappheten på hållbara biodrivmedel. Viktigt är också, att ett transporteffektivt samhälle är en möjliggörare för en socialt och ekologiskt hållbar omställning för att nå klimatmålet. WSP har i arbetet valt att tolka regeringsdirektivets formulering ”utan att göra avkall på tillgängligheten” som en uppmaning att beakta tillgänglighetskonsekvenserna, inte som ett absolut hinder mot styrmedel som kan ha negativa tillgänglighetskonsekvenser. Att ge just tillgänglighetseffekterna en särställning i analysen, på det sätt som regeringens direktiv indikerar, riskerar att leda till onödig suboptimering. Regeringen torde (rimligen), genom sin formulering velat markera att man är angelägen om att undvika den samhällsekonomiska kostnad som försämrad tillgänglighet innebär.