Välkommen till Transportbibliotekets katalog

Normalvy MARC-vy

Uppställningsplatser tung trafik E6 Helsingborg-Strömstad : kapacitet & säkerhet

Av: Medverkande: Serie: Trafikverket. Publikation ; 2025:129Utgivningsinformation: Borlänge : Trafikverket, 2025Beskrivning: 42 sISBN:
  • 9789180454940
Ämnen: Onlineresurser: Sammanfattning: Trafikverket har utrett förutsättningarna för att öka antalet säkra rast- och parkeringsplatser för tunga fordon längs E6, sträckan Helsingborg-Strömstad. Utredningen är en del av regeringsuppdrag om säkra uppställningsplatser för tunga fordon men har utförts av Trafikverket, Västra Regionen. Utredningen har analyserat och tagit fram åtgärder som bedöms rimliga/möjliga på samtliga av Trafikverkets rastplatser utmed sträckan. Analysen har fokuserat på möjligheten att utöka antalet platser i stråket med en standard som motsvarar de krav som framställs i TRVINFRA-00396. Tidigt konstaterades att förutsättningarna att skapa fler rastplatser är mycket begränsade, varför arbetet till stor del koncentrerades till en översyn av de befintliga rastplatserna. I rekommendationerna lyfts de rastplatser fram där det finns bäst förutsättningar att bygga ut antalet platser. Samtidigt bedöms säkerheten kunna ökas på samtliga rastplatser.
Exemplartyp: Rapport, konferenser, monografier
Inga fysiska exemplar för denna post

Trafikverket har utrett förutsättningarna för att öka antalet säkra rast- och parkeringsplatser för tunga fordon längs E6, sträckan Helsingborg-Strömstad. Utredningen är en del av regeringsuppdrag om säkra uppställningsplatser för tunga fordon men har utförts av Trafikverket, Västra Regionen. Utredningen har analyserat och tagit fram åtgärder som bedöms rimliga/möjliga på samtliga av Trafikverkets rastplatser utmed sträckan. Analysen har fokuserat på möjligheten att utöka antalet platser i stråket med en standard som motsvarar de krav som framställs i TRVINFRA-00396. Tidigt konstaterades att förutsättningarna att skapa fler rastplatser är mycket begränsade, varför arbetet till stor del koncentrerades till en översyn av de befintliga rastplatserna. I rekommendationerna lyfts de rastplatser fram där det finns bäst förutsättningar att bygga ut antalet platser. Samtidigt bedöms säkerheten kunna ökas på samtliga rastplatser.