Welcome to the National Transport Library Catalogue

Normal view MARC view

Aktörsundersökning inom trafiksäkerhet väg 2025 : kommuner som arbetsgivare och transportupphandlare

Contributor(s): Series: Trafikverket. Publikation ; 2025:141Publication details: [Borlänge] : Trafikverket, 2025Description: 65 sISBN:
  • 9789180455053
Subject(s): Online resources: Summary: Många aktörer behöver genomföra åtgärder för att vi ska nå de mål för trafiksäkerheten i vägtrafiken till år 2030 som är beslutade av regeringen. Trafikverket bedriver samverkan i olika former med de aktörer som har betydande påverkan på trafiksäkerheten i syfte att stödja och uppmuntra aktörerna till att vidta åtgärder. Aktörssamverkan möjliggörs genom ett regeringsuppdrag som innebär att leda övergripande samverkan i trafiksäkerhetsarbetet. Som underlag till Trafikverkets insatser inom nationell aktörssamverkan för ökad trafiksäkerhet finns ett behov av att fånga och följa aktörernas syn på trafiksäkerhet, och aktörernas engagemang och ansvarstagande när det gäller trafiksäkerhet, genom återkommande aktörsundersökningar. Denna undersökning riktar sig till aktörsgruppen kommuner. Syftet med undersökningen är att fånga kommunernas syn på trafiksäkerhet och deras insatser för ökad trafiksäkerhet i rollen som arbetsgivare (för medarbetarnas resor i tjänsten och egna transporter) och i rollen som transportupphandlare (för skolskjuts, serviceresor, gods-/varutransporter). Insatser på lokal nivå är viktiga för att nå trafiksäkerhetsmålen. Kommuner har flera påverkansmöjligheter när det gäller trafiksäkerhet, inte minst som väghållare och planerare. Kommuner har också goda möjligheter att påverka trafiksäkerheten genom de resor och transporter som utförs i olika kommunala verksamheter. Vid inköp och upphandling av fordon och transporter finns också möjlighet att påverka genom de krav som ställs och hur dessa följs upp.
Item type: Reports, conferences, monographs
No physical items for this record

Många aktörer behöver genomföra åtgärder för att vi ska nå de mål för trafiksäkerheten i vägtrafiken till år 2030 som är beslutade av regeringen. Trafikverket bedriver samverkan i olika former med de aktörer som har betydande påverkan på trafiksäkerheten i syfte att stödja och uppmuntra aktörerna till att vidta åtgärder. Aktörssamverkan möjliggörs genom ett regeringsuppdrag som innebär att leda övergripande samverkan i trafiksäkerhetsarbetet. Som underlag till Trafikverkets insatser inom nationell aktörssamverkan för ökad trafiksäkerhet finns ett behov av att fånga och följa aktörernas syn på trafiksäkerhet, och aktörernas engagemang och ansvarstagande när det gäller trafiksäkerhet, genom återkommande aktörsundersökningar. Denna undersökning riktar sig till aktörsgruppen kommuner. Syftet med undersökningen är att fånga kommunernas syn på trafiksäkerhet och deras insatser för ökad trafiksäkerhet i rollen som arbetsgivare (för medarbetarnas resor i tjänsten och egna transporter) och i rollen som transportupphandlare (för skolskjuts, serviceresor, gods-/varutransporter). Insatser på lokal nivå är viktiga för att nå trafiksäkerhetsmålen. Kommuner har flera påverkansmöjligheter när det gäller trafiksäkerhet, inte minst som väghållare och planerare. Kommuner har också goda möjligheter att påverka trafiksäkerheten genom de resor och transporter som utförs i olika kommunala verksamheter. Vid inköp och upphandling av fordon och transporter finns också möjlighet att påverka genom de krav som ställs och hur dessa följs upp.